2019-2020 Indoor Track Top Performers

Derek Chalmers
Wellesley
DII 300m Champion- Meet Record
Runner Up DII Long Jump

Steven Jackson
St. John's Prep
DI Mile Champion

Margot Appleton
Portsmouth Abbey
9th Fastest 3000m in MA History: 9:48.88

2019 Cross Country Top Performers

Margot Appleton
Portsmouth Abbey
Foot Locker Nationals Finalist
Gatorade Rhode Island Runner of the Year
NEPSTA D3 XC Champion
EIL XC Champion

Addy Vettel
Rivers School
ISL XC Champion

Steven Jackson
St. John's Prep
Catholic Conference XC Champion

2018 Cross Country Top Performers

Margot Appleton
Portsmouth Abbey
NEPSTA D3 XC Champion
EIL XC Champion

Davy Appleton
Portsmouth Abbey
NEPSTA D3 XC Champion
EIL XC Champion

John Mariano
Xaverian Brothers
Catholic Conference XC Champion

Connor Reif
Brimmer and May
MBIL XC Champion


2017 MIAA Outoor Track Top Performer

nate battista

Nathaniel Battista
Concord-Carlisle
D2 Champion, 800m


2016-17 MIAA Indoor Track Top Performers

nate battista

Nathaniel Battista
Concord-Carlisle
D3 Champion, 1000m


2015 All-Americans

Erin Dietz

Erin Dietz
Bedford HS
Outdoor Girls 5000m, 2nd Place

nate battista

Nathaniel Battista
Concord-Carlisle
Indoor Boys Distance Medley Relay, 3rd Place

2015 Outdoor Track Top Performers

Erin Dietz

Erin Dietz
Bedford HS
D5 Champion, 1 Mile

nate battista

Lucas Taxter
Xavierian Brothers
D1 Champion, 1 Mile

nate battista

Nathaniel Battista
Concord-Carlisle
D2 Runner-up, 800m

2015 New England Indoor Top Performers

gianna bender

Gianna Bender
King Philip
7th Place
600m

John Thomas

John Thomas
Danvers
7th Place
55m

2014-15 MIAA Indoor Track Top Performers

Erin Dietz

Erin Dietz
Bedford
All State 2nd Place
  2 Mile

John Thomas

John Thomas
Danvers
All State 4th Place

  55m

Gianna Bender

Gianna Bender
King Philip
All State 5th Place
  600m

2014 All-Americans

Erin Dietz

Erin Dietz
Bedford
NB Nationals 4th Place
  5000m

Michael Wyman, Mike Wyman

Mike Wyman
Old Rochester
NB Nationals 4th Place
  1 mile

2014 Cross Country Top Performers

Erin Dietz

Erin Dietz
Bedford
All State Champion
MIAA EMass D5 Champion

Michael Wyman, Mike Wyman

Lucas Taxter
Xaverian Brothers

All State 3rd Place
MIAA EMass D1 Champion

Michael Durkin
Hingham

MIAA EMass D3 Runner-up

2014 MIAA Outdoor Track Top Performers

Erin Dietz

Erin Dietz, Bedford
All State 3rd Place
  1 Mile
D5 Champion

  1 mile

Michael Wyman, Mike Wyman

Mike Wyman
Old Rochester

All State 2nd Place
  800m

D4 Champion
  800m & 2 mile

Gianna Bender, King Philip
All State 4th Place
 800m

D3 Runner-up
  800m

Emily Weigand
Hamilton Wenham

D4 Runner-up
  1 mile

2013 MIAA Cross Country Top Performers

Erin Dietz Erin Dietz
Bedford
D5 Champion
 
Michael Wyman, Mike Wyman Mike Wyman
Old Rochester
D4 Champion

2012-13 MIAA Indoor Track Top Performers

Erin Dietz Erin Dietz
Bedford
All State Champion-
Two mile
D4 Champion
- Two mile
Taylor Worthy Taylor Worthy
Medfield
D3 Champion

1000 meters
Michael Wyman, Mike Wyman Mike Wyman
Old Rochester
D4 Champion

1000 meters

2012 MIAA Cross Country Top Performers

Erin Dietz Erin Dietz
Bedford

D5 Champion
Sarah Keiran Sarah Keiran
Ipswich
D6 Champion

2012 MIAA Outdoor Track Top Performers

Ben Groleau Ben Groleau
Framingham
D1 Champion

Mile
Taylor Worthy Taylor Worthy
Medfield
D3 Champion
800 meters
Olivia Brackett

Olivia Brackett
Weston

D4 Champion
2 Mile

Charlotte Walmsley Charlotte Walmsley
Weston
D4 Champion

Mile
Michael Wyman, Mike Wyman Mike Wyman
Old Rochester
D4 Champion
Mile

2011-12 MIAA Indoor Track Top Performers

Ben Groleau Ben Groleau
Framingham
D1 Champion

1000 meters
Taylor Worthy Taylor Worth
Medfield
D3 Champion
1000 meters

 

Recommended Read:

Read more about balancing a Club Program for High School Athletes, article by U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association
(Techniques, Vol 3 Num 4, May 2010)

  Click to
download PDF.

 

Emerging Elites coaches are members of:

USA Track & Field Coaches Registry

Massachusetts State Track Coaches Association (MSTCA)

United States Track & Field and Cross Country Coaches Association (USTFCCCA)

 

Emerging Elites is a proud member of:

USATF, Emerging ElitesUSATF, Emerging Elites






Apply now for the 2014 Summer Program

Emerging Elites is a USATF New England club serving youth athletes in eastern Massachusetts. Emerging Elites offers year-round training programs for talented and competitive athletes.


Select athletes from public, private & prep schools train together at Emerging Elites.
Since Fall 2008, Emerging Elites athletes have earned and won:
       7 New Balance Nationals Top 10 Finishes
       2 Foot Locker Cross Country Finalists (2014, 2019)
       2 Nike Cross Nationals Qualifiers
       1 Team USA Pan American Junior Championships 2015 Qualifier
       1 Team USA Pan American Junior Champion 2015
       4 USATF Junior Outdoor Championship Qualifiers
       2 USATF Junior Outdoor Championship Medalists

Honors & Distinctions

       6 New Balance Nationals All-Americans
       1 Gatorade Massachusetts Cross Country Runner of the Year
2014
       1 Gatorade Rhode Island Cross Country Runner of the Year 2019
     61
Boston Globe All-Scholastics
  308 Boston Globe All-League Honors

Public & Private in MIAA

       6 MIAA All-State Champions
     47 MIAA All-State Top 10 finishes
     39 MIAA Division Champions
   142 MIAA Division Top 10 finishes
   154 MIAA All-State XC Qualifiers
     38 XC League Champions
   174 XC League Top 10 finishes
       1 Mass. Middle School XC Champion
       1 Mass. Middle School TF Champion

       1 Junior Olympics Regional Champion

Prep Schools

       1 NEPSTA All-Star Meet Champion
     15 NEPSTA Prep XC Champions
     81 NEPSTA Prep All-New England
     13 EIL XC Champions
     47 EIL Top 10 finishes
     51 All-EIL XC
       3 ISL XC Champions
     28 ISL Top 10 finishes
     35 All-ISL XC

Tradition of Performance Continues...

Emerging Elites athletes have found success on many levels from high school to college and beyond. Emerging Elites athletes have won 9 NCAA championships (Division I: 1 Cross Country, 4 Indoor and 2 Outdoor Track titles and Division III: 1 Indoor and 1 Outdoor Track titles) and earned multiple All-American and Academic All-American honors. Additionally three Emerging Elites have qualified for the US Olympic Trials (2012, 2016 and 2020) with one athlete earning a US Olympic spot for Rio 2016.

Emerging Elites athletes have represented Team USA (United States national team) on several occassions: 2015 IAAF World Track & Field Championships, 2015 Pan American Junior Track & Field Championships, 2016 World Indoor Track & Field Championships and the 2016 Olympics in Rio.

In 2019, Ben Groleau was the first Emerging Elites alum to break 4 minutes for the mile (3 Emerging Elites athletes have gone sub-4:01).

 




2019-2020 Indoor Track & Field Highlights

2 MIAA Division Champions
          Steven Jackson, St. John's Prep (DI)- Boys Mile (4:18.05)
           Derek Chalmers, Wellesley High School (DII)- Boys 300m (34.60, Meet Record)

11 MIAA Divisional Qualifiers
          10 Podium Finishes (Top 8)
          7 Personal Records
          2 MIAA All-State Qualifiers

2019 Cross Country Highlights

1 Gatorade Rhode Island Runner of the Year

          Margot Appleton, Junior, Portsmouth Abbey

1 Foot Locker National Cross Country Finalist
          Margot Appleton, Portsmouth Abbey- 22nd place (18:07.3)

 2 Emerging Elites honored with Boston Globe All-Scholastic for Cross Country:

Abby Durfee

Margot Appleton

Portsmouth Abbey, JUNIOR
The junior from Mattapoisett is a two-time NEPSTA D3 cross country champion and three-time EIL champ. Appleton finished second in the Mayor’s Cup with a 17:14 5k. She is also on the varsity squash team and the dean’s list.

Margot Ehrenthal

Steven Jackson

St. John's Prep, SENIOR
The Eagles top runner and Catholic Conference MVP was able to end his high school career with state championship honors. The Boston College-commit finished second at D1 (15:56.9), and fourth at All-States (16:24) as Prep won both team titles.


11 Boston Globe All-League Honors
          Steven Jackson (Senior, St. John’s Prep)- Catholic Conference
          Jack Bicksler (Sophomore, North Andover) - Merrimack Valley
          Margot Appleton (Junior, Portsmouth Abbey)- EIL
          Addy Vettel (Senior, Rivers School)- ISL
          William Crounse (Senior, Concord-Carlisle)- Dual County League
          Ethan Jina (Freshman, Concord-Carlisle)- Dual County League
          Ryan Proulx (Senior, Foxborough)- Hockomock
          Joshua Bergers (Sophomore, St. Marks) - ISL
          Allison Sibold (Senior, Dana Hall)- EIL
          Victoria Fawcett (Sophomore, Milton Academy)- ISL
          Ellie Mraz (Junior, Milton Academy)- ISL

4 Conference MVPs
          Sara Stephenson (Sophomore, Washington and Lee)- ODAC Conference
          Steven Jackson (Senior, St. John’s Prep)- Catholic Conference
          Jack Bicksler (Sophomore, North Andover)- Merrimack Valley
           Margot Appleton (Junior, Portsmouth Abbey)- EIL

College/ High School/ Middle School Athletes that Placed in the Top 20 in their Division!
          Lucas Taxter, NCAA Division II East Region Championships, 2nd place (31:41)
          Steven Jackson, Division I Championship, 2nd place (15:56.93)
          Ethan Jina, Division II Championship, 9th place (16:18.54)
          Ryan Proulx, Division III Championship, 10th place (16:58.52)
          Victoria Patterson, NEPSTA Division I Championship, 2nd place (19:27)
          Victoria Fawcett, NEPSTA Division I Championship, 9th place (20:40)
          Ellie Mraz, NEPSTA Division I Championship, 17th place (21:00)
          Joshua Bergers, NEPSTA Division I Championship, 9th place (16:45)
          Allison Sibold, NEPSTA Division I Championship, 15th place (20:52)
          Margot Appleton, NEPSTA Division III Championship, 1st place (16:36)
          Tyler Reif, NEPSTA Division IV JV Championship, 1st (21:31)
          Connor Steele, MA Middle School XC Championships (8th grade), 4th place (11:29)

College/ High School/ Middle School Athletes that Placed in the Top 10 in their League!
          Sara Stephenson, ODAC Cross Country Championships, 1st place (22:00.4)
          Lucas Taxter, Northeast-10 Cross Country Championships, 6th place (27:27.1)
          Addy Vettel, ISL Championships, 1st place (19:48)
          Victoria Fawcett, ISL Championships, 6th place (20:43)
          Ellie Mraz, ISL Championships, 8th place (20:53)
          Grace Hayward, ISL Championships, 10th place (21:02)
          Margot Appleton, EIL Championships, 1st place (17:54)
          Allison Sibold, EIL Championships, 7th place (21:05)
          Richard O’Keefe, EIL Championships, 3rd place (18:07)
          Jack Bicksler, MVC Championships, 2nd place (16:27)
          Steven Jackson, Catholic Conference Classic, 1st place (16:30)
          Sam Hogan, Catholic Conference Classic, 10th place (17:26)
           Nathan Giordano, Tri-Valley JV Championships, 8th place (19:29)
          Anna Mahoney, Patriot League Championships, 9th place (19:50.7)
          Joshua Bergers, ISL Championships, 4th place (16:34)

Boston Mayor’s Cup, Franklin Park, October 27th
          Margot Appleton- Runner up in Women’s Championship (17:14), Franklin Park #3 All-Time Fastest High School Performance


2019 Outdoor Track & Field Highlights

2 New Balance Outdoor Nationals Qualifiers
          Ethan Jina, 8th grade- Boys 800m (Junior High School)
          Addy Vettel (Junior, Rivers School)- 5K Run Championship & 1 Mile Run Emerging Elite

College/ High School/ Middle School Athletes that Placed in the Top 20 in their Division!
          Ethan Jina, MA Middle School Championships- Boys 1 Mile, 2nd place (4:45.85)
          Casey Gorhan, MA Middle School Championships- Boys 1 Mile, 8th place (5:07.28)
          Nathan Giordano, MA Middle School Championships- Boys 800m, 8th place (2:26.8)
          Ellie Mraz, NEPSTA DI Championship-800m, 7th place (2:25) & 1500m, 3rd place (4:57)
          Margot Appleton, NEPSTA DIII Championships- Girls 1500m, 2nd place (5:01.61)
          Addy Vettel, NEPSTA Division III Championships- Girls 3000m, 2nd place (10:37.47)
          Davy Appleton, NEPSTA DIII Championships- 800m, 6th place (2:04) and 1500m (4:25)
          Lucas Taxter, NCAA Division II Outdoor Championships- 1500m, 9th place (4:00.61)
          Mike Wyman, NCAA Division I East Region Prelims- 1500m, 19th place (3:53.03)

College/ High School/ Middle School Athletes that Placed in the Top 10 in their League!
          Julia Collyer, Lincoln-Sudbury Middle School Championships- 400m, 1st place (1:05.3)
          Margot Appleton, EIL Championship- 800m, 1st place (2:27) & 1500m, 1st place (4:56)
          Davy Appleton, EIL Championship- 800m, 1st place (2:08) and 1500m, 2nd place (4:22)
          Ryan Proulx, Hockomock Championships- Boys Mile 8th place (4:40.66)
          John Mariano, Catholic Conference - 800m, 3rd place (2:05) & Mile, 2nd place (4:25)
          Stephen Crowley, Catholic Conference Championships- 800m, 8th place (2:09.42)
          Dylan Raimondi, Catholic Conference Championships- Mile, 3rd place (4:29.17)
          Samuel Hogan, Catholic Conference Championships- 2 Mile, 7th place (12:25.57)
          Olivia Corbo, BSC Championships- 2 Mile, 9th place (12:25.57)
           Ellie Mraz, ISL Championship- 800m, 5th place (2:27) and 1500m, 5th place (4:54)
          Addy Vettel, ISL Championships- 1500m, 1st place (4:42) and 3000m, 1st place (10:22)
          Mike Wayam, Big East Championship- 1500m, 6th place (4:01)
          Lucas Taxter, New England Outdoor Championship- 1500m, 1st place (3:48.99)
          Danny Aschale, New England Outdoor Championship- 5000m, 8th place (14:57.42)


2018-2019 Indoor Track & Field Highlights

1 New Balance Indoor Nationals Qualifier
          Derek Chalmers (Junior, Xaverian Brothers)- 4x200 meter relay

3 MIAA State Podium Finishes (Top 8)
          Derek Chalmers, Wellesley High School (DII) - Boys 4x200 Meter Relay (1:29, 1st place)
          Jack Mariano, Xaverian Brothers (DI)- Varsity Boys One Mile (4:18.45, 4th place)
          Derek Chalmers, Wellesley High School (DII)- Boys Long Jump (21-05.75, 7th place)

2 MIAA Division Champions
          John Mariano, Xaverian Brothers (DI)- Boys 1 Mile (4:21.37, 1st place)
          Derek Chalmers, Wellesley High School (DII)- Boys 4x200 Meter Relay (1:29, 1st place)
           Derek Chalmers, Wellesley High School (DII)- Boys Long Jump (22-05.00, 1st place)

8 MIAA Divisional Qualifiers
           9 Top 10 Finishes
          7 Podium Finishes (Top 8)
          4 Personal Records
          2 MIAA All-State Qualifiers


2018 Cross Country Highlights

4 Emerging Elites honored with Boston Globe All-Scholastic for Cross Country:

Abby Durfee

Margot Appleton

Portsmouth Abbey, SOPHOMORE
The two-time Eastern Independent League MVP from Mattapoisett matched her older brother, Davy, with first-place finishes at the EIL and New England Prep Division 3 races. And like her sibling, Appleton is a captain elect for 2019.

Margot Ehrenthal

Davy Appleton

Portsmouth Abbey, JUNIOR
The junior from Mattapoisett won Eastern Independent League and New England Prep Class C titles, completing the latter course at the Canterbury School in 16:35. He is the reigning EIL MVP in wrestling (160 pounds) and also runs track.

Margot Ehrenthal

John Marino

Xaverian, SENIOR
A seven-time MIAA All-State qualifier in three sports, Mariano was the Catholic Conference champion and the MVP. The National Honor Society student ran to an eighth-place finish at Division 1 All-States (16:42.15) for the Hawks.

Margot Ehrenthal

Connor Reif

Brimmer & May, SENIOR
The senior from Needham completed his second straight unbeaten run through the MBIL, was league MVP, set two course records, and was 8th in the NEPSTA meet. The Emerging Elites runner will study computer science in college.


15 Boston Globe All League Honors
          Connor Reif (Senior, Brimmer and May)- MBIL
          Margot Appleton (Sophomore, Portsmouth Abbey) - EIL
          Davy Appleton (Junior, Portsmouth Abbey) - EIL
          Ellie Mraz (Sophomore, Milton Academy)- ISL
          Olivia Hayward (Sophomore, Nobles)- ISL
          Grace Hayward (Sophomore, Nobles)- ISL
          Joshua Bergers (Freshman, St. Mark’s)- ISL
          John Mariano (Senior, Xaverian Brothers)- Catholic Conference
          Dylan Raimondi (Senior, Xaverian Brothers)- Catholic Conference
          Samuel Hogan (Junior, Xaverian Brothers) – Catholic Conference
          Noah Wilson (Sophomore, Xaverian Brothers) – Catholic Conference

2 Junior Olympic Championship Qualifiers
          Abby Artabane - 11:55 (3K, 2nd place)
          Casey Gorhan – 14:52 (36th place)

1 MIAA All-State Top 10 Finish
          John Mariano, Xaverian Brothers- 16:42 (8th place)

6 MIAA All-State Championship
          John Mariano, Xaverian Brothers (DI)- 16:42 (8th place)
          Jack Bicksler, North Andover (DI)- 17:05 (25th place)
          William Crounse, Concord-Carlisle (DI)- 17:20 (32nd place)
          Alex Cravens, Woburn High School (DI)- 17:47 (70th place)
          Steven Crowley, BC High (DI)- 19:20 (168th place)
          Natalie McGrail, Ursuline Academy (DII)- 22:31 (83rd place)

College/ High School/ Middle School Athletes that Placed in the Top 20 in their Division!
          Ellie Mraz, NEPSTA Division I Championship, 12th place (20:02)
          Olivia Hayward, NEPSTA Division I Championship, 17th place (20:22)
          Grace Hayward, NEPSTA Division I Championship, 19th place (20:23)
          Davy Appleton, NEPSTA Division III Championship, 1st place (16:35)
          Margot Appleton, NEPSTA Division III Championship, 1st place (18:48)
          Kasey Corra, NEPSTA Division III Championship, 19th place (21:56)
          Connor Reif, NESPTA Division IV Championship, 8th place (19:03)
          John Mariano, MIAA EMass Division II Championship, 7th place (15:59)
          Jack Bicksler, MIAA EMass Division II Championship, 10th place (16:21)
          Ryan Proulx, MIAA EMass Division IV Championship, 16th place (17:15)

College/ High School/ Middle School Athletes that Placed in the Top 10 in their League!
          Connor Reif, MBIL Championships, 1st place (17:51)
          Margot Appleton, EIL Championships, 1st place (18:34)
          Davy Appleton, EIL Championships, 1st place (16:50)
          John Mariano, Catholic Conference Championships, 1st place (16:07)
          Jack Bicksler, Merrimack Valley Championships, 2nd place (16:38)
          Dylan Raimondi, Catholic Conference Championships, 5th place (16:37)
          Samuel Hogan, Catholic Conference Championships, 10th place (17:06)
          Ellie Mraz, ISL Championships, 4th place (21:20)
          Grace Hayward, ISL Championships, 5th place (21:12)
          Olivia Hayward, ISL Championships, 6th place (21:13)
          Casey Gorhan, MA State Middle School Championships, 4th place (10:37)

2018 Outdoor Track & Field Highlights

2 Emerging Elites Athletes Qualified for New Balance Nationals Outdoors
          John Mariano, Xaverian Brothers High School, 1 Mile - Emerging Elites
          Ellie Mraz, Milton Academy, 2 Mile- Freshman

College/ High School/ Middle School Athletes that Placed in the Top 20 in their Division!
          Ryan Proulx, Eastern DIII Championship- Boys 1 Mile, 10th place (4:44.25)
          Natalie McGrail, Eastern DIV Championship- Girls 800m, 10th place (2:29.43)
          Dennis, St. Jean, Central/Western DI Championship- Boys 800m, 17th place (2:12.46)
          Katelyn Pease, Eastern DI Championship- Girls 1 Mile, 3rd place (5:09.98)
          Jack Dwortz, Eastern DI Championship- Boys 1 Mile, 12th place (4:29.68)
          Dylan Raimondi, Eastern DI Championship- Boys 1 Mile, 17th place (4:38.16)
          John Mariano, Eastern DI Championships- 2 Mile, 4th place (9:24.48)
          Jack Bicksler, Eastern DII Championships- 1 Mile, 10th place (4:38.10)
          Ellie Mraz, NEPSTA DI Championships- Girls 3000m, 7th place (10:55.88)
          Nate Battista, NEPSTA DI Championship-800m, 6th place(1:59)/1500m, 5th place(4:03)
          Margot Appleton, NEPSTA DIII Championship-800m, 2nd place (2:24) & 1500m, 2nd place (4:43)
          Kasey Corra, NEPSTA DIII Championships- 800m, 11th place (2:35) & 1500m, 7th place (5:13)
          Davy Appleton, NEPSTA DIII Championship- 1500m, 2nd place (4:14) & 3000m, 2nd place (9:22)
          Connor Page, NEPSTA DIII Championship- 1500m, 17th place (4:30) & 3000m, 14th place (10:01)

College/ High School/ Middle School Athletes that Placed in the Top 10 in their League!
          John Mariano, Catholic Conference- 800m, 1st place (1:58) & 1 Mile, 2nd place (4:21)
          Dylan Raimondi, Catholic Conference- Boys 1 Mile, 3rd place (4:30.33)
          Jack Dwortz, Catholic Conference- Boys 1 Mile, 4th place (4:31.10)
           Noah Wilson, Catholic Conference- Boys Fresh-Soph Mile, 2nd place (10:32.26)


2017-2018 Indoor Track & Field Highlights

4 Massachusetts All-State Competitors
          Nathaniel Battista, Concord-Carlisle High School- Boys 1000m, 4th place (2:33.29)
          Gianna Mastromatteo, St. Peter-Marion High School- Girls 1000m, 15th place (3:02.68)
          Mark Quereux, Xaverian Brothers High School- Boys 55m, 9th place (6.68)
          Patrick Craemer, St. John’s High School- Boys 2 Mile, 6th place (9:33.39)

8 MIAA Divisional Competitors
          2 MIAA Division Champions
          5 Podium Finishes (Top 8)
          4 MIAA All-State Qualifiers
          4 Personal Records (PR)


2017 Cross Country Highlights

 2 Emerging Elites honored with Boston Globe All-Scholastic for Cross Country:

Abby Durfee

Margot Appleton

Portsmouth Abbey, FRESHMAN
A freshman from Mattaposett, Appleton was the Eastern Independent League MVP. She broke the tape first in the EIL Championship and placed third at the New England Class C Championship, setting a new school record (18:41) in the 5K by 41 seconds.

Margot Ehrenthal

Connor Reif

Brimmer & May, JUNIOR
With a 4:47 clocking in the mile, and a 16:59 time in the 5K, the Needham resident was undefeated in MBIL meets this fall, earning league MVP honors. A year-round runner with Emerging Elites, the junior also enjoys hip-hop dancing and snowboarding.


College/ High School/ Middle School Athletes that Placed in the Top 10 in their League!
          Margot Appleton, EIL Championship, 1st place (20:01)
          Alex Cravens, EIL Championship, 2nd place (17:35)
          Addy Vettel, ISL Championship, 4th place (20:22)
          Connor Reif, MBIL Championship, 1st place (17:56)
          Matt Ayres, MBIL Championship, 9th place (19:48)
          John Mariano, Catholic Conference Championship, 2nd place (16:39)
          Dylan Raymond, Catholic Conference Championship, 3rd place (16:43)
          Jack Dwortz, Catholic Conference Championship, 6th place (16:59)
          Noah Wilson, Catholic Conference Championship/ Freshman Boys, 10th place (11:49)


2017 Outdoor Track & Field Highlights

2 New Balance Outdoor Nationals
           Addy Vettel, Rivers School - 6th place, Freshman Girls Mile (5:07.79)
           Alli Sibold, Dana Hall, 26th place, Freshman Girls Mile (5:41.82)

2 All-State Individual Medalists
           Nathaniel Battista, Concord-Carlise - 2nd place, 800m (1:54.59)
           Margot Ehrenthal, Concord-Carlise - 3rd place, 2 mile (11:04.95)

3 All-State Top 10 Finishers
           Nathaniel Battista, Concord-Carlisle - 2nd place, 800m (1:54.59)
           Margot Ehrenthal, Concord-Carlise - 3rd place, 2 mile (11:04.95)
           Patrick Craemer, Saint Johnís High School - 9th place, 2 mile (9:29.71)

4 All-State Qualifiers

1 Division Champion
           Nathaniel Battista, Concord-Carlisle - 800m (1:57.08)

1 Division Runner-up
           Margot Ehrenthal, Concord-Carlise Ė 2 Mile (11:08.19)

6 Division Podium Finishers (Top 8)
8 Division Top 10 Finishers
11 Division Qualifiers

2016-2017 Indoor Track & Field Highlights

2 All-State Individual Medalists
           Nathaniel Battista, Concord-Carlise - 2nd place, 800m (1:54.59)
           Patrick Craemer, Saint Johnís High School - 3rd place, 2 mile (11:04.95)

3 All-State Top 10 Finishers
           Nathaniel Battista, Concord-Carlise - 4th place, 100m (2:33.29)
           Patrick Craemer, Saint Johnís High School - 6th place, 2 mile (9:33.39)
           Mark Quereux, Xaverian Brothers - 9th place, 55m (6.68)

4 All-State Qualifiers

2 Division Champions
           Nathaniel Battista, Concord-Carlisle - 1000m (2:36.78)
           Gianna Mastromatteo, Saint Peter-Marian High School - 1000m (2:58.74)

1 Division Runner-up
           Patrick Craemer, Saint Johnís High School - 2 mile (9:24.05)

5 Division Podium Finishers (Top 8)
6 Division Top 10 Finishers
8 Division Qualifiers

2016 Cross Country Highlights

 2 Emerging Elites honored with Boston Globe All-Scholastic for Cross Country:

Abby Durfee

Abby Durfee

DANA HALL, SENIOR
A senior from Walpole, Durfee claimed her second straight EIL MVP. Team captain and MVP the last two seasons, Durfee claimed first place in the EIL in 2015 and 2016. She runs with the Emerging Elites and is a varsity swimmer.

Margot Ehrenthal

Margot Ehrenthal (alum)

CONCORD-CARLISLE, SENIOR
Ehrenthal finished second at the All-State Division 1 meet (19:25). She won the EMass Division 3 meet (19:07), and placed second at the Twilight Division 1 race (18:20). The Dual County League All-Star will attend Virginia.


Congratulations to 5 Emerging Elites honored for 2016 Boston Globe All-League!
           Abby Durfee, EIL
           Jillian Skerry, Catholic Conference
           Catherine Treseler, Catholic Conference
           Margot Ehrenthal, Dual County League
           Amanda Baptiste, Hockomock League

Congratulations to Emerging Elites XC League Champions!
           Abby Durfee, EIL Championship, 1st place (19:36)

High School/Middle School Athletes that Placed in the Top 20 in their League!
          Catherine Treseler, Catholic XC Championship, 3rd place (20:17.5)
          Jillian Skerry, Catholic XC Champsionship, 7th place (20:35.0)
          Ellie Mraz, Middle School XC Championship, 20th place (12:39)

2016 Outdoor Track & Field Highlights

3 All-State Qualifiers
           Gianna Mastromatteo, Division II - 800m, 3rd place (2:20.08)
           Katelyn Pease, Division I - 800m, 4th place (2:18.76)
           Michael Durkin, Division II - 2 mile, 3rd place (9:34.13)

7 Division Top Ten Finishes
           Gianna Mastromatteo, Division II - 800m, 3rd place (2:20.08)
           Jaylan Fraser-Mines, Division II - 2 mile, 6th place (11:57.34)
           Patrick Craemer, Division I - 1 mile, 8th place (4:31.51)
           Katelyn Pease, Division I - 800m, 4th place (2:18.76)
           CJ Williams, Division I - 100m Hurdles, 9th place (15.91)
           Michael Durkin, Division II - 2 mile, 3rd place (9:34.13)
           Tarvis Hintlian, Division II - 400m, 9th place (1:08.41)

5 Division Podium Finishes (Top 8)

2015 - 2016 Indoor Track & Field Highlights

Congratulations to 2 Emerging Elites podium finishes at the MIAA All-State Championship!
          CJ Williams, 6th place - 55m Hurdles (8.01)
          Noah Lindeman, 4th place - 1 Mile (4:18.67)

1 MIAA Division Champion
          CJ Williams, Division I - 55m Hurdles Champion (7.81)

5 Podium Finishes (Top 8) at MIAA Division Championships   
          CJ Williams, Division I - 55m Hurdles Champion (7.81)
          Noah Lindeman, Division I - Mile, 3rd place (4:23.29)
          Mark Quereux, Division I - 300m, 8th place (36.62)
          Gianna Mastromatteo, Division V - 600m, 4th place (1:39.92)
          Mike Durkin, Division III - 2 Mile, 7th place (10:10.32)

4 MIAA All State Qualifiers
          CJ Williams, 55m Hurdles, Division I *personal record, 7.81
          Mark Quereux, 300m, Division II *personal record, 36.62
          Noah Lindeman, 1 Mile, Division I *personal record, 4:23.29
          Gianna Mastromatteo, 600m, Division V *personal record, 1:39.92

3 Indoor League Champions
         Noah Lindeman, 1000m, Bay State Conference *personal record, 2:34.13
          CJ Williams, 55m Hurdles, TriCounty League *personal record, 7.82
          Alec Hurd, 600m, Hockomock League *personal record, 1:27.2

9 Emerging Elites athletes placed in Top 5 at Indoor League Meets
         Noah Lindeman, 1000m, Bay State Conference, 2:34.13, 1st place
          CJ Williams, 55m Hurdles, TriCounty League, 7.82, 1st place
          Alec Hurd, 600m, Hockomock League, 1:27.2, 1st place
          Mark Quereux, 300m, TriCounty League, 36.47, 2nd place
          Brandon Sullivan, 1000m, Hockomock League, 2:41.14, 3rd place
          Rae Swardstrom, 1 Mile, Bay State Conference, 5:26.68, 3rd place
          Michael Durkin, 1 Mile, Patriot League, 4:43.72, 3rd place
          Tarvis Hintlian, 1 Mile, Middlesex League, 5:32.28, 3rd place
          Catherine Song, 2 Mile, Hockomock League, 12:13.96, 4th place
          Mark Quereux, Long jump, TriCounty League, 19-06.00, 4th place

2015 Cross Country Highlights

4 MIAA Division Top Ten Finishers
          Jaylan Fraser-Mines, Division II, 3rd place (18:35.4)
          Michael Durkin, Division III, 6th place (16:42.02)
          Liddy Heely, Division V, 8th place (19:51.81)
          Caroline Meizen, Division II, 10th place (19:21.7)

10 MIAA All-State Qualifiers
          Jaylan Fraser-Mines, Division II, 3rd place (18:35.4)
          Michael Durkin, Division III, 6th place (16:42.02)
          Liddy Heely, Division V, 8th place (19:51.81)
          Caroline Meizen, Division II, 10th place (19:21.7)
          Hannah Rieders, Division II, 22nd place (20:02.07)
          Madeline Rieders, Division II, 37th place (20:27.88)
          Meredith Hughes, Division III, 78th place (21:20.07)
          Nicole MacLellan, Division V, 15th place (20:15.1)
          Noah Lindeman, Division I, 13th place (16:27.25)
          Patrick Craemer, Division I, 13th place (15:49.4)

1 New England Prep Division Runner-up
          Abigail Durfee - Dana Hall, 2nd place (21:24)

2 New England Prep Division Top Ten Finishes
          Abigail Durfee - Montrose School, 5th place (21:24)
          Ciara Young - Dana Hall, 2nd place (23:15)

2 Prep All-New England Honors
          Abigail Durfee - Montrose School, 5th place (21:24)
          Ciara Young - Dana Hall, 2nd place (23:15)

3 Emerging Elites alumni qualify for NCAA XC National Champsionships
          Lexi Buonfiglio, Division II, 17th place
          Sam Fujimori, Division III, 13th place
          Priyanka Fouda, Division III, 13th place

4 Emerging Elites alumni earn NCAA XC All-Region honors
          Lexi Buonfiglio, Division II, 17th place
          Sam Fujimori, Division III, 13th place
          Priyanka Fouda, Division III, 13th place
          Taylor Worthy, Division I, 19th place

9 Emerging Elites alumni score for their college team at NCAA XC Regionals
          Ben Groleau, Division I
          Ben Groleau, Division I
          Timothy Loehner, Division I
          Taylor Worthy, Division I
          Lexi Buonfiglio, Division II
          Vanessa LoChirco, Division III
          Sam Fujimori, Division III
          Priyanka Fouda, Division III
          Cara Lembo, Division III
          Sarah Kinney, Division III

Congratulations to 2 Emerging Elites XC League Champions!
           Abigail Durfee, Eastern Independant League - Dana Hall, 1st place
          Jaylan Fraser-Mines, Midland Wachusett League - Tyngsborough HS, 1st place

14 Emerging Elites in the Top 20 of their League!
          Abigail Durfee, Eastern Independent League - Dana Hall, 1st place
          Jaylan Fraser-Mines, Midland Wachusett League - Tyngsborough HS, 1st place
          Evan Maravelis, Eastern Independent League - Pingree, 2nd place
          Tarvis Hintlian, Middlesex League - Winchester HS, 3rd place
          Chloe Smith, Independent School League - Rivers School, 3rd place
          Catherine Song, Hockomock League - Canton HS, 4th place
          Connor Meaney, Eastern Independent League - Lexington Christian, 6th place
          Noah Lindeman, Bay State League - Brookline HS, 13th place
          Hannah Rieders, Bay State League - Wellesley HS, 15th place
          Ryan Joy, Eastern Independent League - Beaver Country Day, 16th place
          Brandon Sullivan, Hockomock League - King Philip, 16th place
          Chris Young, Catholic Conference - BC High, 17th place
          Meredith Hughes, Middlesex League - Belmont HS, 18th place
          Madeline Rieders, Bay State League - Wellesley HS, 19th place

2015 Pan American Juniors

Congratulations to Erin Dietz on winning GOLD for Team USA in the 3000m at the Pan American Junior Championships in Edmonton, Canada!

erin dietz

Erin Dietz

BEDFORD HIGH SCHOOL, SENIOR

Erin made the decision to challenge her fellow competitors, two athletes from Canada and two athletes from Peru, with an aggressive and risky racing strategy from the start. She focused on making the 7.5 lap race a grueling effort and with the aid of several changes of pace, Erin opened up a two second lead over the field with three laps remaining. Over the last three laps, Erin extended her lead to 4 seconds over silver medalist Mirelle Martens of Canada, reaching the finish in 9:37.51 (just 1/10th off her 3000m PR). Erin lead all 3000m of the race from the starterís gun to the finish tape.


2015 USATF New England Athlete of the Month

 Congratulations to Erin Dietz for being USATF NE's June Athlete of the Month!

erin dietz

Erin Dietz

BEDFORD HIGH SCHOOL, SENIOR

Erin Dietz of Bedford, MA, was named USA Track & Field New England (USATF-NE)'s Athlete of the Month for June 2015. On June 28 at the USATF Junior Outdoor Championships in Eugene, Oregon, Erin placed 2nd in the 3000 meters with a time of 9:37.41. This qualified her for the Pan American Junior Championships which will be held in Edmonton, Alberta July 31 to August 2. Erin also finished 3rd in the 5000 meters at the USATF Junior meet, running a personal best of 16:36.16.
The week before, on June 19, Dietz finished 2nd in the 5000 at the New Balance Outdoor Nationals in Greensboro, NC, with a time of 16:38.17. Erin began her month of stellar performances during the first week of June, when she won the Massachusetts Division 3 mile in a PB of 4:56.91, then three days later placed 3rd in Massachusetts All State mile, running 4:58.91. Erin will attend Harvard University this fall.


2015 USATF Juniors Outdoor Championship

 Congratulations to Erin Dietz for her 3rd & 2nd place finishes!

erin dietz

Erin Dietz

BEDFORD HIGH SCHOOL, SENIOR

Congratualtions to Erin Dietz on her recent performances at USATF Junior National Outdoor Championships held at Hayward Field in Eugene, OR. Erin raced the 5000m on Friday and the 3000m on Saturday. Despite the record heat on Friday, Erin made a concerted push to separate herself from the field and finished in 3rd place overall running 16:36.16 (her second 5000m PR in a week) as well as the top high school athlete in the race. On Saturday evening, Erin raced in the 3000m race. Sensing that the heat was slowing the pace, Erin accelerated to the front of the field after 700m and didn't look back. She quickened the pace on each of the final five laps, securing the 2nd place finish and a huge 3000m PR. Erin's efforts earned her a place on Team USA at the Pan-Am Championships in Edmonton at the end of July, her first national team berth.


2015 New Balance Outdoor High School National Track & Field     Championships

 1 Emerging Elites, Erin Dietz, named High School All-American in the 5000m!

nate battista

Erin Dietz

BEDFORD HIGH SCHOOL, SENIOR

Despite an hour meet delay, a two hour lightning delay and a last minute decision by racing officials to combine the two sections of the Girls 5000m Championship Race into one section, Erin handled the off-the-track distractions by focusing on the task at hand: finding a good rhythm and racing. Erin raced to a PR of 16:38.17 in the 5000m, finishing in 2nd place and capturing her second consecutive All-American Honors.


2015 Outdoor Track & Field Highlights
2 All-State Individual Medalists
          Erin Dietz, Bedford HS - 3rd place, 1 mile (4:58.96)
          Gianna Bender, King Philip Regional - 6th place, 800m (2:16.40)

4 All-State Top 10 Finishers
          Erin Dietz, Bedford HS - 3rd place, 1 mile (4:58.96)
          Gianna Bender, King Philip Regiona l- 6th place, 800m (2:16.40)
          Margot Ehrenthal, Concord-Carlise - 10th place, 1 mile (5:13.90)
          Nathaniel Battista, Concord-Carlise - 9th place, 800m (1:57.24)

8 All-State Qualifiers

2 Division Champions
          Erin Dietz, Bedford HS - 1 mile
          Lucas Taxter, Xaverian Brothers - 1 mile

1 Division Runner-up
          Nathaniel Battista, Concord-Carlise - 800m

10 Division Podium Finishers (Top 8)
11 Division Top 10 Finishers
18 Division Qualifiers

1 NEPSTA Track Champion
          Chloe Smith, Rivers School - 3000m (11:13.49)

5 NEPSTA Podium Finishers (Top 6)
8 NEPSTA Top 10 Finishes

Weston Twilight Track Invitational
          Erin Dietz, Bedford HS - 1st place, 2 mile (10:52.01)
          Nicole MacLellan, Bedford HS - 2 mile (11:33.11)
          Margot Ehrenthal, Concord-Carlise - 1 mile (5:07.00)
          Rae Swardstrom, Brookline HS - 1 mile (5:42.73)
          Nathaniel Battista, Concord-Carlise - 800m (1:59.51)
MSTCA Freshman/Sophomore Meet - Large School  
          Emma Frazier, Bridgewater-Raynham - 1st place, 2 mile (11:57.52) MSTCA Freshman/Sophomore Meet - Small School  
          Rebecca Rodriguez, Bishop Feehan - 1 mile (6:05.92)

2015 New Balance Indoor High School National Track & Field     Championships

 1 Emerging Elites, Nathaniel Battista, named High School All-American in the Boys Distance Medley Relay!

nate battista

Nathaniel Battista

CONCORD-CARLISLE, SOPHOMORE
Nate Battista made a trip to New Balance Indoor High School Championships with his Concord-Carlisle teammates in the Boys Distance Medley Relay. An impressive 600m runner in his own right, Nate ran the 800m leg of the medley in 2:01.19 to help his team to a 3rd place podium finish. Congratulations Nate on becoming a High School All-American!


2015 New England Indoor High School National Track & Field     Championships

 2 Emerging Elites, John Thomas and Gianna Bender, named New England Medalists!

gianna bender

Gianna Bender

KING PHILIP, SENIOR
Gianna Bender rounded out an impressive high school career with a 7th place podium finish in 1:36.62 in the 600m at New England Championships. Bender finished her senior indoor track season with three great 600m runs in the 1:36 time range, including a PR of 1:36.50 at MIAA DII Championships. We look forward to watching Gianna continue her track career next year at the collegiate level as a Boston College Eagle! Congratulaions Gianna!

Erin_Dietz

John Thomas

DANVERS HIGH SCHOOL, SENIOR
John Thomas ran a season best time of 6.58 in the 55m at the MIAA All-State Championship to win his first trip to New England High School Championships. JT put in extra work between League Championships and New Englands to work on his start. His hard work paid off with a 7th place podium finish and PR of 6.56 at New Englands. Congratulations JT!


2014 - 2015 Indoor Track & Field Highlights
Congratulations to 3 Emerging Elites medalists at the MIAA All-State Championship!
          Erin Dietz, 2nd place - 2 Mile (10:52.97)
          Gianna Bender, 5th place - 600m (1:36.98)
          John Thomas, 4th place - 55m (6.58)
1 MIAA Division Champion
          John Thomas, Division IV - Long Jump Champion (21'6.75")
2 MIAA Division Runner-ups   
          Erin Dietz, Division IV - 2 Mile Runner-up
          Gianna Bender, Division II - 600m Runner-up
10 MIAA All State Qualifiers
          Daniel Aschale, Mile, Division I
          Gianna Bender, 600m, Division II *personal record, 1:36.5
          Margot Ehrenthal, 1000m, Division III *personal record, 3:04.73
          Julia Noble, 1000m, Division III
          Elizabeth Harrington, Mile, Division III *personal record, 5:22.85
          Nathaniel Battista, 600m, Division III *personal record, 1:24.59
          John Thomas, 55m and Long Jump, Division IV
          Erin Dietz, 2 Mile, Division IV  
          Meredith Wright, 2 Mile, Division IV *personal record (11:32.41)
          Emily Weigand, Mile, Division V
11 Emerging Elites athletes place in Top 10 at Division Indoor Meets
         Daniel Aschale, Mile, Division I
          Gianna Bender, 600m, Division II *personal record, 1:36.5
          Margot Ehrenthal, 1000m, Division III *personal record, 3:04.73
          Julia Noble, 1000m, Division III
          Elizabeth Harrington, Mile, Division III *personal record, 5:22.85
          Nathaniel Battista, 600m, Division III *personal record, 1:24.59
          John Thomas, 55m and Long Jump, Division IV
          Erin Dietz, 2 Mile, Division IV
          Meredith Wright, 2 Mile, Division IV *personal record (11:32.41)
          Emily Weigand, Mile, Division V
          Tarvis Hintlian, Mile, Division III

2014 Cross Country Championships

Congratulations to all Emerging Elites athletes and their high school coaches on some wonderful performances Saturday, November 8, 2014 including:




Congratulations to MIAA XC All State Champion, Erin Dietz!

Dietz captured her first MIAA XC All State Champion title with a decisive victory finishing in 18:19, 24 seconds ahead of the second place finisher!

 

Congratulations to MIAA XC All State Third Place Finisher, Lucas Taxter!

Taxter finished third in a tight race, crossing the finish line in 15:52! Lucas improved six places over his performance in 2013!


Erin Dietz, Michael Wyman

Two EMass division champions, One EMass division runner-up and
8 division medalists (top 15)

Congratulations to Xaverian senior Lucas Taxter (DI) and Bedford senior Erin Dietz (DV) on capturing victories at the MIAA Eastern Massachusetts Cross Country races at Wrentham Developmental Center on Saturday, November 8.

Lucas ran 15:23.5 to capture his first MIAA XC title and Erin ran 18:25.7 en route to her third consecutive MIAA XC title. Junior Michael Durkin of Hingham captured the MIAA Division III Eastern Massachusetts Cross Country Runner-up title running an impressive 16:08.3!


Erin Dietz, Michael Wyman

NEPSTA DIII Champions

Newton Country Day continued to write history by capturing their second consectutive NEPSTA DIII Championship, completing their second undefeated season

Emerging Elites athletes include: Abbey Hillerich, Annie Utzschneider, Catherine Fisher, Madeleine Tango, Keara Westover and Kathleen Westover


2014 Cross Country Highlights
Congratulations to Emerging Elites All State Champion
          Erin Dietz, Division II, 18:19

Congratulations to Emerging Elites All State Medalists

          Emily Weigand, Division II, 19:20, 11th place
          Lucas Taxter, Division I, 15:52, 3rd place

Congratulations to Emerging Elites State Division Champions

          Erin Dietz, EMass Division V XC Champion
          Lucas Taxter, EMass Division I XC Champion

Congratulations to Emerging Elites State Division Runner-up

          Michael Durkin, EMass Division III XC Champion

Congratulations to Emerging Elites New England Prep Champions

          Sarah Kinney, NEPSTA Division II XC Champion
4 Emerging Elites athletes place in Top 10 at Division XC Championships
          Erin Dietz, EMass Division V
          Emily Weigand, EMass Division V
          Lucas Taxter, EMass Division I
          Michael Durkin, EMass Division III
10 Emerging Elites athletes qualify for the All-State Meet at Franklin Park.
12 Emerging Elites athletes named Prep All-New England
          Sarah Kinney, NEPSTA Division II
          Gavin Fujimori, NEPSTA Division III
          Annie Utzschneider, NEPSTA Division III
          Kathleen Westover, NEPSTA Division III
          Keara Westover, NEPSTA Division III
          Chloe Smith, NEPSTA Division III
          Grace Rademacher, NEPSTA Division I
          Phoebe Morss, NEPSTA Division I
          Abbey Hillerich, NEPSTA Division III
          Maddie Tango, NEPSTA Division III
          Evan Maravelis, NEPSTA Division III
          Josie Wilson, NEPSTA Division I

2014 New Balance Outdoor High School National Track & Field     Championships

 2 Emerging Elites, Michael Wyman and Erin Dietz, named High School All-Americans!

Nolan_Parsley

Michael Wyman

OLD ROCHESTER, SENIOR
Wyman entered the New Balance Outdoor High School National Championship Boys Mile as one of the lowest seeded athletes. Wyman knew he had to set a fast pace for a podium finish. He ran four hard laps, running his first lap in 61.19, and finishing in a time of 4:08.71 for a 4th place overall finish and an 11 second PR. With that time, Wyman graduated as the 8th fastest Massachusetts high school miler in state history. Congratulaions Michael!

Erin_Dietz

Erin Dietz

BEDFORD, JUNIOR
Dietz competed in her first Girls 5000m outdoor track race at the New Balance Outdoor High School National Champions, but she showed no signs of being a newcomer. Surrounded by the best high school distance runners in the country, Dietz ran out in the lead pack reaching 1600m in 5:16. At 3800m and in 8th place, Dietz made her move to third and closed the final lap in 77 seconds for a 4th place finish in 16:47. 34. Congratulations Erin!


2014 Outdoor Track & Field Highlights

Congratulations to 3 Emerging Elites medalists at the MIAA All-State Championship!
          Erin Dietz, 3rd place - Mile (4:56.97)
          Gianna Bender, 4th place - 800m (2:14.59)
          Michael Wyman, 2nd place - 800m (1:53.14)
2 MIAA Division Champions
          Erin Dietz, Division V - Mile Champion
          Michael Wyman, Division IV - 800m Champion and 2 Mile Champion
2 MIAA Division Runner-ups   
          Emily Weigand, Division IV - Mile Runner-up
          Gianna Bender, Division III - 800m Runner-up

4 MIAA All State Qualifiers
          Erin Dietz, Division V
          Michael Wyman, Division IV
          Emily Weigand, Division IV
          Bender, Division III
          
10 Top Ten Finishes
          Erin Dietz, Division V
          Michael Wyman, Division IV
          Emily Weigand, Division IV
          Gianna Bender, Division III
          John Thomas, Division III
          Fiona Davis, Division II
          Julia Gregory, Division II
          Julia Noble, Division III
          Emma Larrabee, Division I
          Elizabeth Harrington, Division IV

2013 Cross Country Championships

Congratulations to all Emerging Elites athletes and their high school coaches on some wonderful performances Saturday, including:

Erin Dietz, Michael Wyman

Two EMass division champions,
7 division medalists (top 15)

Congratulations to Old Rochester Regional senior Michael Wyman and Bedford junior Erin Dietz on capturing victories at the MIAA Eastern Massachusetts Cross Country Division 5 races at Wrentham Developmental Center on Saturday afternoon.

Michael ran 15:27 to capture his first MIAA XC title and set a 29 second PR for the Wrentham course. Erin ran 18:24 en route to her second consecutive MIAA XC title and set a 17 second PR for the Wrentham course.


Erin Dietz, Michael Wyman

NEPSTA DIII Champions

After clinching the first EIL Championship in the program's history, Newton Country Day continued to write history by capturing the title at NEPSTA DIII Championships for an undefeated season.

Emerging Elites athletes include: Maeve Westover, Mary Kate Morrissey, Abbey Hillerich, Annie Utzschneider, Catherine Fisher, Madeleine Tango.


2013 Boston Globe All-Scholastic for Indoor Track & Field

Erin Dietz honored with Boston Globe All-Scholastic for Indoor Track & Field:
Erin_Dietz

Erin Dietz

BEDFORD, SOPHOMORE, 2 MILE
The cross-country runner uses her distance strength to leave competitors in the dust. She won the Coaches Elite meet well ahead of the pack at 10:51.77. In the Division 4 meet, she took home the title with a 10:41.13 before winning All-States with a 10:38.12.


2013 Boston Globe All-League for Indoor Track & Field

11 Emerging Elites honored for 2013 Boston Globe All-League for Indoor Track & Field:
 5 Emerging Elites Men

          Bay State Conference
          Weymouth: Nolan Parsley

          Dual County League
          Boston Latin: Mike Ward

          South Coast League
          Old Rochester: Mike Wyman

          Hockomock League
          Taunton: Andrew Doherty

          Middlesex League
          Watertown: Alec Holland

6 Emerging Elites Women

          Cape Ann League
          Ipswich: Sarah Keiran
          Masconomet: Lauren Drohosky

          Dual County League
          Bedford: Erin Dietz
          Weston: Abigail Pohl

          Tri-Valley League
          Medfield: Taylor Worthy

          Patriot League
          Hingham: Julia Noble


2012-2013 Indoor Track Performances

Congratulations to 3 Emerging Elites medalists at the MIAA All-State Championship!
          Erin Dietz, All State Champion - Two Mile (10:38.12)
          Taylor Worthy, 5th place - 1000m (2:57.66)
          Michael Wyman, 5th place - 1000m (2:33.47)

Erin Dietz's 1st place finish in 10:38.12 was the 7th fastest time in the country.


Congratulations to Emerging Elites State Division Champions

          Taylor Worthy, Division III - 1000m Champion
          Michael Wyman, Division IV - 1000m Champion
          Erin Dietz, Division IV - Two Mile Champion

13 Emerging Elites athletes place in Top 10 at Division Indoor Meets
          Taylor Worthy, Division III - 1000m
          Julia Noble, Division III - 1000m
          Abigail Pohl, Division IV - One mile
          Michael Wyman, Division IV - 1000m
          Alton Barbehenn, Division IV - 1000m
          Sarah Keiran, Division IV - 1000m
          Lexi Buonfiglio, Division IV - 1000m
          Erin Dietz, Division IV - Two mile
          Tina Keiran, Division IV - Two mile
          Nolan Parsley, Division I - One mile
          Andrew Doherty, Division I - One mile
          Mike Ward, Division I - 1000m
          Lauren Drohosky, Division II - 300m

12 Emerging Elites athletes qualify for individual events in the MIAA All-State Indoor Championship.


Championship season is finally here and Emerging Elites athletes are ready to race! Early results from indoor league championships:

Congratulations to Emerging Elites Indoor League Champions
          Erin Dietz, Dual County League - One Mile Champion
          Sarah Keiran, Cape Ann League - 1000m Champion
          
Lauren Drohosky, Cape Ann League - 300m Champion
          Nolan Parsley, Bay State Conference - 1000m Champion
          Taylor Worthy, Tri-Valley League - 1000m Champion

 


2012 Boston Globe All-Scholastic for Cross Country

 4 Emerging Elites honored with Boston Globe All-Scholastic for Cross Country:

Nolan_Parsley

Nolan Parsley

WEYMOUTH, SENIOR
After winning the Bob McIntyre Twilight Meet in 15:49.4, Parsley completed his senior season with a fifth-place finish (16:01.6) in the EMass Division 1 race. At All-States, the Wildcat clocked a 16:15.64 for sixth place. He was also the Bay State Invitational runner-up (15:59).

Erin_Dietz

Erin Dietz

BEDFORD, SOPHOMORE
Dietz finished her league season undefeated in dual meets and won the DCL championship. Additionally, she won the Bay State Invitational and EMass Division 5 meet, and took second in Division 2 All-States. She set course records at Lincoln-Sudbury and Bedford.

Sarah_Keiran

Sarah Keiran

IPSWICH, SENIOR
Keiran is a two-time Cape Ann League and EMass Division 6 champion (18:41.8). Keiran was also named the Cape Ann Runner of the Year for the second time. She finished seventh in the All-Division 2 State race (19:20.54). She is a member of the National Honors Society.

Maeve_Westover

Maeve Westover

NEWTON COUNTRY DAY, JUNIOR
The NEPSTA Division 3 cross-country champion Westover earned EIL MVP honors this fall, while also capturing prep All-New England honors. She qualified for the national Junior Olympic championships. An honors student, she is also an accomplished swimmer.



2012 Boston Globe All-League for Cross Country

20 Emerging Elites honored for 2012 Boston Globe All-League for Cross Country:
 9 Emerging Elites Men

          Bay State Conference
          Wellesley: Christian Freniere
          Weymouth: Nolan Parsley

          Catholic Conference
          St. John's Prep: Tim Loehner

          Dual County League
          Boston Latin: Mike Ward

          Eastern Independent League
          Bancroft: Gavin Fujimori
          Beaver Country Day: George Wright

          Greater Boston League
          Cambridge: Esu Alemseged & Daniel Aschale

          Hockomock League
          Taunton: Andrew Doherty

11 Emerging Elites Women

          Cape Ann League
          Ipswich: Sarah Keiran

          Dual County League
          Bedford: Erin Dietz
          Weston: Abigail Pohl

          Eastern Independent League
          Dana Hall: Molly Chisholm
          Newton Country Day: Abigail Hillerich, Mary Katherine Morrissey & Maeve Westover
          Pingree: Madeleine Dwortz
          Winsor: Naomi Gordon

          Greater Boston League
          Cambridge: Martha Aschale

          Patriot League
          Hingham: Julia Noble


November 2012 - Cross Country Championship Results

Congratulations to 5 Emerging Elites medalists at the MIAA All-State Championship!

          Erin Dietz, 2nd place - Division II Runner-up!
          Sarah Keiran, 7th place - Division II
          Lexi Buonfiglio, 15th place - Division II
          Nolan Parsley, 6th place - Division I
          Matthew Jacobson, 10th place - Division I

Erin Dietz's 2nd place finish in 18:31 is the 4th fastest all-time for the Northfield XC course! (Shalane Flanagan - 17:54, Catarina Rocha - 18:06, Abbey McNulty - 18:20)

Congratulations to Emerging Elites State Division Champions

          Erin Dietz, EMass Division V XC Champion
          Sarah Keiran, EMass Division VI XC Champion

Congratulations to Emerging Elites New England Prep Champions

          Maeve Westover, NEPSTA Division III XC Champion
          Madeleine Dwortz, NEPSTA Division IV XC Champion

12 Emerging Elites athletes place in Top 10 at Division XC Meets
          Nolan Parsley, EMass Division I
          Esitya Alemseged, EMass Division II
          Erin Dietz, EMass Division V
          Taylor Worthy, EMass Division V
          Edom Wessenyeleh, EMass Division V
          Abigail Pohl, EMass Division V
          Julia Noble, EMass Division IV
          Sarah Keiran, EMass Division VI
          Lexi Buonfiglio, EMass Division VI
          Tina Keiran, EMass Division IV
          Michael Wyman, EMass Division V
          Matthew Jacobson, WMass Division I

20 Emerging Elites athletes qualify for the All-State Meet at Northfield Mountain.

7 Emerging Elites athletes named Prep All-New England
          Phoebe Morss, NEPSTA Division I
          Maeve Westover, NEPSTA Division III
          Mary Kate Morrissey, NEPSTA Division III
          Abbey Hillerich, NEPSTA Division III
          George Wright, NEPSTA Division IV
          Gavin Fujimori, NEPSTA Division IV
          Madeleine Dwortz, NEPSTA Division IV


Championship cross country season is finally here and Emerging Elites athletes are ready to race! Early results from cross country league championships:

Congratulations to Emerging Elites XC League Champions
          Erin Dietz, Dual County League XC Champion
          Sarah Keiran, Cape Ann League XC Champion
          Maeve Westover, Eastern Independent League XC Champion
          Martha Aschale, Greater Boston League XC Champion

Cross country is a team sport and Emerging Elites athletes are consistently top performers on their high school teams, with 11 Emerging Elites being the top runner on their team at their respective league championships.

20 Emerging Elites athletes place in Top 10 at League Championship XC Meets
          Nolan Parsley, Dual County League, first on team
          Mike Ward, Dual County League, first on team
          Erin Dietz, Dual County League, first on team
          Abigail Pohl, Dual County League, first on team
          Julia Noble, Patriot League, first on team
          Sarah Keiran, Cape Ann League, first on team
          Lexi Buonfiglio, Cape Ann League, first on team
          Tina Keiran, Cape Ann League, second on team
          Michael Wyman, South Coast Conference, first on team
          Tim Loehner, Catholic Conference, first on team
          Martha Aschale, Greater Boston League, first on team
          Maeve Westover, Eastern Independent League, first on team
          Madeleine Dwortz, Eastern Independent League, first on team
         Mary Kate Morrissey, Eastern Independent League, second on team
          Abbey Hillerich, Eastern Independent League, third on team
         Naomi Gordon, Eastern Independent League, fourth on team
          Gavin Fujimori, Eastern Independent League, first on team
         George Wright, Eastern Independent League, second on team
          Taylor Worthy, Tri-Valley League, first on team
         Matt Jacobson, Pioneer Valley Interscholastic Athletic Conference, second on team


October 2012 - Cross Country Invitational Results

With the focus on racing well in November, several Emerging Elites athletes have raced to some outstanding performances during the early cross-country season.

MSTCA Bay State Invitational
Northfield Mountain, Northfield, MA
Saturday, October 20

Erin Dietz ran away from the field in her first cross country invitational to win the Varsity Girls Division 2 race at Northfield. Erin posted a 13 second win and the second fastest time of the day. Her time of 19:20 is the 22nd fastest female time ever run at Northfield and the third fastest by an Emerging Elites female athlete (Lindsay Walsh of Swampscott ran 19:11.8 for #13 all-time and Emily Lanois of Hamilton-Wenham ran 19:12 for #14 all-time). Congratulations to Erin on her run at the Bay State Invitational!

D2 Varsity Girls 5K Race
          1st place: Erin Dietz, SO Bedford, 19:20 – Congratulations Erin!
          8th place: Taylor Worthy, SR Medfield, 20:17.9
          13th place: Lexi Buonfiglio, SR Lynnfield, 20:40.2
          54th place: Angelica Kartsounis, SR Lynnfield, 23:00.0

D2 Varsity Boys 5K Race
          51st place: Andrew Drinkwater, SR Lynnfield, 18:32.5
          76th place: Alton Barbehenn, SR Bedford, 19:22.6

D1 Varsity Boys 5K Race
          12th place: Esitya Elemseged, FR Cambridge Rindge & Latin, 17:14.6
          22nd place: Andrew Doherty, JR Taunton, 17:31.7
          24th place: Tim Loehner, JR St. John's Prep, 17:37.9
          54th place: Daniel Alessandro, SO Lexington, 17:49.3
          67th place: Mike Ward, SR Boston Latin, 17:50.7

Girls D1& D2 Junior Varsity
          6th place: Saaya Maeda, SR Lexington, 23:26

MSTCA Bob McIntyre Twilight Invitational
Barnstable Fairgrounds, Falmouth, MA
Saturday, October 13

Working within a large and shifting lead pack, Nolan Parsley patiently waited to make his move in the Varsity Large School Boys 5K Race at the MSTCA Twilight Invitational. Over the last kilometer, he executed some very intelligent racing by staying aware of his surroundings and timing his final sprint to the finish. His efforts were rewarded with a first place finish by 4/10th's of a second!

Varsity Large School Boys 5K Race
          1st place: Nolan Parsley, SR Weymouth, 15:49.43 – Congratulations Nolan!
          7th place: Esitya Elemseged, FR Cambridge Rindge & Latin, 16:12.31
          12th place: Andrew Doherty, JR Taunton, 16:20.52
          30th place: Daniel Aschale, FR Cambridge Rindge & Latin, 16:49.61

Varsity Small School Boys 5K Race
          3rd place: Mike Wyman, JR Old Rochester Regional, 15:57.9
          24th place: Alec Holland, SR Watertown, 17:04.99

Varsity Large School Girls 5K Race
          29th place: Martha Aschale, JR Cambridge Rindge & Latin, 20:23

Varsity Small School Girls 5K Race
          9th place: Abigail Pohl, SR Weston, 18:59.09
          13th place: Julia Noble, SO Hingham, 19:05.27
          21st place: Edom Wessenyeleh, SR Weston, 19:22

Sophomore Boys Race
          32nd place: Todd Cushing, SO Plymouth, 17:54.85
          39th place: Nathan Maynard, SO Lexington, 18:05.25



Spring 2012 - Outdoor Track Performances

7 of 8 Emerging Elites athletes race to PR's
at MIAA All-State Championships!

The Emerging Elites coaches & staff would like to congratulate the 8 Emerging Elites athletes who competed at the MIAA All State Track & Field Outdoor Championships at Fitchburg State University. After two weather delays that moved the meet from Saturday to Monday and then to Tuesday, it was finally time to race under cloudy and cool skies! The weather cooperated and the racing did not disappoint!

As coaches, it is highly rewarding to see the Emerging Elites athletes excel at the highest levels of the sport. Championship racing is about beating as many competitors as possible, not chasing times. If the race develops at an honest pace, the fast times will be a byproduct of the racing.

For the most part today, we witnessed intelligent and savvy racing that resulted in Emerging Elites athletes racing to personal bests. During the competitive season, we talk about athletes needing to place themselves into an opportunity to succeed- getting into the race, not losing focus, staying aware of their surroundings, etc. We saw all of this today!

Special congratulations to Weston senior Olivia Brackett on breaking her own Weston High School record and dipping under 11 minutes for the first time!

The Emerging Elites team has posted ~100 photos from the All-State meet! View them here: http://tiny.cc/allstate-12-photos

MIAA All-States Results- 7 Personal Records (PR's in bold below)

BOYS Results GIRLS Results
Ben Groleau- Mile
Mike Wyman- Mile



3rd, 4:14.53
7th, 4:19.84
Taylor Worthy- 800m
Charlotte Walmsley- Mile
Sarah Keiran- Mile
Lexi Buonfiglio- Mile
Olivia Brackett- 2 Mile
Tina Keiran- 2 Mile

6th, 2:17.40
6th, 5:06.47
7th, 5:08.54
9th, 5:11.37
2nd, 10:57.23
20th, 11:45.2


8 Emerging Elites athletes qualify for MIAA All-State Championships!

After two days of championship racing across Masschusetts, 8 Emerging Elties athletes qualified for the MIAA All-State Championships on Saturday, June 2 at Fitchburg State. Congratulations to all Emerging Elites athletes and their high school coaches on a great weekend of racing. Quick highlights below:

9 Personal Records (PR)
1 Season Bests (SB)
1 School Record
5 DIVISION CHAMPIONS

Ben Groleau - D1 CHAMPION Mile 4:18.00  
Taylor Worthy - D3 CHAMPION 800m 2:18.56 PR
Olivia Brackett - D4 CHAMPION 2 Mile 11:01.89 PR, School Record
Charlotte Walmsley - D4 CHAMPION Mile 5:10.85 PR
Mike Wyman - D4 CHAMPION Mile 4:23.93 PR

Emerging Elites athletes in BOLD below qualified for MIAA All-States!

BOYS Results GIRLS Results
Ben Groleau- Mile
Mike Ward- Mile
Tim Zawalich- High Jump
Connor Neill- 800m
Jack Moses- 2 Mile
Mike Wyman- Mile
Alton Barbehenn- 800m
Andrew Drinkwater- Mile


1st, 4:18.00
10th, 4:30.5
5th, 5' 10"
DNS
20th, 10:14.78
1st, 4:23.93
13th, 2:04.89
DNS

Sarah Keiran- Mile
Alexandra Grimaldo- 800m
Erin Murphy- Mile
Corinne Ognibene- Mile
Tina Keiran- 2 Mile
Taylor Worthy- 800m
Sydnee Russo- Mile
Claire Pacione- 800m
Sammi Albanese- 800m
Olivia Brackett- 2 Mile
Charlotte Walmsley- Mile
                           
Javelin
Lexi Buonfiglio- Mile
4th, 5:14.86
19th, 2:29.37
DNF
19th, 5:45.40
4th, 11:35.56
1st, 2:18.56
27th, 5:451.48
15th, 2:32.05
DNS
1st, 11:01.89
1st, 5:10.85
24th, 84' 6"
2nd, 5:15.97


20 Emerging Elites athletes qualify for MIAA Outdoor Division Championships!

20 Emerging Elites athletesfrom 15 different schools qualified for the MIAA Division Outdoor Championships. Congratulations to the 8 Emerging Elites boys and 12 Emerging Elites girls who earned qualifying marks in their respective individual event.

BOYS Division GIRLS Division
Tim Zawalich- High Jump
Ben Groleau- Mile
Mike Ward- Mile
Connor Neill- 800m
Jack Moses- 2 Mile
Mike Wyman- Mile
Alton Barbehenn- 800m
Andrew Drinkwater- Mile

Central
D1
D1
D2
D3
D4
D4
D4

Alexandra Grimaldo- 800m
Sarah Keiran- Mile
Erin Murphy- Mile
Corinne Ognibene- Mile
Tina Keiran- 2 Mile
Taylor Worthy- 800m
Sydnee Russo- Mile
Claire Pacione- 800m
Sammi Albanese- 800m
Olivia Brackett- 2 Mile
Charlotte Walmsley- Mile
Lexi Buonfiglio- Mile
Central
D2
D2
D2
D2
D3
D3
D4
D4
D4
D4
D4



5 Emerging Elites athletes win 6 Outdoor League Championship Titles!

The outdoor track and field championship season begins with league championship week and this spring 5 Emerging Elites athletes captured individual league titles. Congrats to all Emerging Elites athletes and their high school coaches on a great start to the outdoor championship season. Onto MIAA Division Championships!

Ben Groleau, Sr. Framingham, Mile, 4:16.34 Bay State Conference
Olivia Brackett, Sr. Weston, Mile, 5:09.85 Dual County League
Taylor Worthy, Jr. Medfield, 800m, 2:19.96 Tri-Valley League
Sarah Keiran, Jr. Ipswich, Mile, 5:11.55 Cape Ann League
Michael Wyman, So. Old Rochester, Mile, 4:31.00 South Coast Conference
Michael Wyman, So. Old Rochester, 2 Mile, 9:53.6 South Coast Conference



Winter 2011-2012 - Indoor Track Performances

Congratulations to the 7 Emerging Elites who raced at the MIAA All-State Championships at Reggie Lewis. Congratulations to all Emerging Elites athletes and their high school coaches on a great weekend of racing. Quick highlights below:

4 Personal Records (PR's in bold below)

BOYS Results GIRLS Results
Ben Groleau- 1000m
Mike Wyman- 1000


3rd, 2:30.73
13th, 2:34.43
Taylor Worthy- 1000m
Lexi Buonfiglio- 1000m
Sarah Keiran- 1000m
Olivia Brackett- Mile
Charlotte Walmsley- Mile

7th, 3:01.5
9th, 3:02.04
11th, 3:02.22
5th, 5:07.85
10th, 5:14.35


7 Emerging Elites qualify for MIAA All-State Championships!

After four days of championship racing at Reggie Lewis, 7 Emerging Elties athletes qualified for the MIAA All-State Championships on Sunday, February 26 at Reggie Lewis. Congratulations to all Emerging Elites athletes and their high school coaches on a great weekend of racing. Quick highlights below:

9 Personal Records (PR)
3 Season Bests (SB)
1 School Record
2 DIVISION CHAMPIONS

      Ben Groleau- D1 CHAMPION, 1000m, 2:30.1, Framingham record & PR
    Taylor Worthy- D3 CHAMPION, 1000m, 3:00.84 & PR

Emerging Elites athletes in BOLD below qualified for MIAA All-States!

BOYS Results GIRLS Results
Ben Groleau- 1000m
Mike Ward- 1000m
Tim Zawalich- High Jump
Danny Scribner- 600m
Connor Neill- 1000m
Mike Wyman- 1000
Alton Barbehenn- 1000m
Andrew Drinkwater- 1000m

*= Ran leadoff on All-State qualifying 4x800m


1st, 2:30.1
11th, 2:37.35
No height
49th, 1:32.58
DNS*
2nd, 2:38.41
9th, 2:44.22
DNS

Jenny Wagner- 600m
Sarah Keiran- 1000m
Alexandra Grimaldo- 1000m
Erin Murphy- Mile
Corinne Ognibene- Mile
Tina Keiran- 2 Mile
Taylor Worthy- 1000m
Jill Rosati- Mile
Sydnee Russo- Mile
Haley Dyer- 2 Mile
Lexi Buonfiglio- 1000m
Sammi Albanese- 1000m
Olivia Brackett- Mile
Charlotte Walmsley- Mile
12th, 1:41.61
3rd, 3:03.65
22nd, 3:18.97
15th, 5:38.09
11th, 5:32.52
7th, 12:01.51
1st, 3:00.84
14th, 5:35.52
24th, 5:45.39
14th, 12:29.6
2nd, 2:57.89
19th, 3:22.88
2nd, 5:10.91
5th, 5:17.42



22 Emerging Elites athletes qualify for MIAA Division Championships!

A record number of Emerging Elites athletes qualified for the MIAA Division Championship at Reggie Lewis. Congratulations to the 8 Emerging Elites boys and 14 Emerging Elites girls who earned qualifying marks in their respective individual event. Good luck this week at Reggie Lewis!

BOYS Division GIRLS Division
Ben Groleau- 1000m
Mike Ward- 1000m
Tim Zawalich- High Jump
Danny Scribner- 600m
Connor Neill- 1000m
Mike Wyman- 1000m, 2 Mile
Alton Barbehenn- 1000m
Andrew Drinkwater- 1000m

D1
D1
D1
D2
D2
D4
D4
D4

Jenny Wagner- 600m
Sarah Keiran- 1000m
Alexandra Grimaldo- 1000m
Erin Murphy- Mile
Corinne Ognibene- Mile
Tina Keiran- 2 Mile
Taylor Worthy- 1000m
Jill Rosati- Mile
Sydnee Russo- Mile
Haley Dyer- 2 Mile
Lexi Buonfiglio- 1000m
Sammi Albanese- 1000m
Olivia Brackett- Mile
Charlotte Walmsley- Mile
D1
D2
D2
D2
D2
D2
D3
D3
D3
D3
D4
D4
D4
D4



6 Emerging Elites athletes win Indoor League Championship Titles!

The indoor championship season begins with league championship week at Reggie Lewis and this winter 6 Emerging Elites athletes captured individual league titles. Congrats to all Emerging Elites athletes and their high school coaches on a great start to the indoor championship season. Onto MIAA Division Championships!

Ben Groleau, Sr. Framingham, 1000m, 2:31.2 Bay State Conference
Olivia Brackett, Sr. Weston, 1 Mile, 5:15 Dual County League
Lexi Buonfiglio, Jr. Lynnfield, 1000m, 3:00.73 Cape Ann League
Corinne Ognibene, Jr. Belmont, 1 Mile, 5:37 Middlesex League
Michael Wyman, So. Old Rochester, 1 Mile, 4:32.9, South Coast Conference
Taylor Worthy, Jr. Medfield, 1 Mile, 5:14.62 Tri-Valley League


November 2011 - Cross Country Performance Review

This cross country season has featured some spectacular racing with strong individual & team results. Congrats to all Emerging Elites athletes and their high school coaches!

This fall Emerging Elites athletes have earned and won:

Honors & Distinctions

        6 Boston Globe All-Scholastics
      22 Boston Globe All-League Honors
 

Public & Private in MIAA

       1 Nike XC Nationals Qualifier

       3 EMass XC Champions
          
Priyanka Fouda- Wellesley
          Olivia Brackett- Weston
          Sarah Keiran- Ipswich
     11 EMass XC Top 10 finishes
     16 MIAA All-State XC Qualifiers

       5 MIAA All-State XC Top 10 finishes
       4 XC League Champions
          
Olivia Brackett- Dual County
          Priyanka Fouda- Bay State
          Sarah Foster- Middlesex
          Lee Milne- Tri Valley
     18 XC League Top 10 finishes

Prep Schools

       2 New England Prep XC Champions
          
Sam Fujimori- Bancroft
          Marykate Surette- Pingree
       5 NEPSTA Prep XC Top 10 finishes
       7 NEPSTA Prep XC All-New England
       2 EIL XC Champions
          
Sam Fujimori- Bancroft
          Marykate Surette- Pingree
       2 EIL Top 10 finishes
       7 All-EIL XC honors
       2 ISL Top 10 finishes
       2 All-ISL XC honors


 

Be an Emerging Elites Fan:

    

 

 


400 Main Street, Suite 2 Waltham, MA 02452 (617) 332-3919 info@emergingelites.com
Share on Facebook Copyright 2006-2020. All Rights Reserved. Emerging Elites is a division of TRACS, Inc.